Gå till huvudinnehåll

2025-02-25

Speedcenter växer – i ”optimalt läge”

Jönköping

Personalen inne i Speedcenter

Castellums hyresgäst Speedcenter har vuxit rejält de senaste åren. När det blev dags att se sig om efter större gym- och träningsytor fanns lösningen i samma hus. Dessutom i det bästa området om du frågar ägaren och tidigare hockeyspelaren Björn Melin.

När den tidigare hockeyspelaren Björn Melin lade skridskorna på hyllan efter 17 års professionell karriär bestämde han sig för att sadla om och utbilda sig till personlig tränare. Målet var att på sikt öppna ett eget gym. 

Fortsatte växa

Han öppnade sitt första gym på Brunnsgatan i centrala Jönköping och efter några år gick flytten till rymligare lokaler här på Huskvarnavägen på Rosenlund. I dag är Speedcenter ett av Jönköpings största gym- och rehabiliteringscenter med fokus på gruppträning i olika former, som cirkelträning, HIT-träning och Hyrox-pass. Verksamheten har vuxit stadigt de senaste åren och tillsammans med nya delägaren Evelina Starck bestämde sig Björn Melin för att utöka lokalerna. Björn, som även drev den tidigare padelhallen i lokalen intill, såg möjligheten att växa i samma hus. 

– Lokalerna behövde anpassas lite grann, bland annat byggde vi upp nya väggar till gruppträningssalen och byggde behandlingsrum för sjukgymnaster, naprapater och massörer. I övrigt var det bara att flytta in, berättar han. 

”Fräscht och nytt”

Speedcenter rymmer i dag två gymdelar och en stor gruppträningssal.

– Våra medlemmar har i dag mer träningsyta och ett bredare utbud av gruppträning och gymredskap tack vare att vi kunde expandera. Det här känns fräscht och nytt, vi är väldigt glada att det gick att lösa på det här sättet. 

Optimalt område

Enligt Björn Melin har de också landat det perfekta läget.

– Jag tycker Rosenlundsområdet är optimalt. Här är det lätt att hitta parkering, du tar dig enkelt hit med buss och du har E4:an nära. Dessutom är det ett stenkast från nya Rosenlundsbadet och Husqvarna garden, konstaterar han och fortsätter: 

– Vi är riktigt nöjda med våra lokaler och också med samarbetet med Castellum. Alla som arbetar där är bra personer, lätta att få tag på och gör sitt bästa för att hjälpa till. 

Mer att läsa

Läs artikeln

2025-02-25

”Det känns spännande”

2025-02-25

Kontor med utsikt – hittade hem i Öriket

2025-02-25

Sjyst affär i sjyst läge – Rekoshoppen på ny adress

2025-02-17

Inbjudan till webinar och lansering av trendrapporten Framtidens arbetsliv 2025

Visa liknande artiklar